Petekler Isınmıyor

Kombi Petekleri Isıtmıyor

Kombi çalışıyor ve peteği ısıtmıyorsa, bir kaç farklı sorundan kaynaklanması. Aslında oldukça basit mantıkla çalışan kalorifer sistemi akmayan göle benzer, akan bir dereyi düşünecek olursak, akan derenin çamurlaşması mümkün olmamaktadır.
Akarı olamayan göl, bent ya da su akış hızını kaybeden dere, gün geçtikçe balçık’a dönüşür ve kalorifer petek sistemi buna eşittir.
Kombi petekleri ısıtmıyor, zamanla çamur, kireç, tortu gibi sisteme zararlı katı maddeler oluşur, peteğinizin ısınmasını olumsuz etkilemektedir.

Kombi Su Basıncı Normal Petekler Isınmıyor.

Kalorifer tesisatta su basıncı belli bir seviye 1,5 barın altına düşmemelidir. Düşmesi halinde de çalışır peteklerde ısınmaz ve gereksiz yere enerji harcar. Kombiler, kalorifer sistemi içindeki suyun ısıtarak peteklere iletilmesi ile ısınmamızı sağlar.
Bu işlemler kombi açık olduğu sürece devam eder. Sistemin zamanla bir çok sebepten ötürü tortu ve çamurlaşması tesisatta ve petek sıcak su kanallarında tıkanmalar olmakta.
Petek içerisindeki suyun eşit bir şekilde dağılmasını engellemektedir. Kalorifer petek temizleme gerektiren durumları, ısıyı eşit dağıtamaması, tortu oluşması ile tıkanma nedenlerdir.
Radyatör peteklerinde oluşan pisliği kombiye iletilmesi, pompa tıkanmakta. Kireç veya tıkanıklık nedeni ile ana eşanjör tıkanması ile yeterli miktarda sıcak suyu üretememesi ve sisteme göndermesidir.

Peteklerin ısıtmasının bir çok nedeni olabilmekte.

  • Ana eşanjör tıkanması.
  • Petek kanalların tıkanması.
  • Kombi su pompa sıkışması.
  • Pislik tutucu filitre tıkanması.
  • Kalorifer tesisatta hava oluşması.
  • Kombi üç yol sistemi ayırmaması.
  • Petek temizliği hiç yaptırılmaması.

Radyatör Petek Temizleme Neden Yapılmalı.

Peteklerin ısınması etkenlerden biride kombi alt setdeki filtre tıkanmasıdır. Kombi kalorifer tesisatdaki sıcak suyu sirkilosyonu sağlayan devir daim pompayı engellemesidir.
Pislik tutucu filtrelerin görevi; kalorifer dönüş suyundaki yabancı cisimlerin kombiye geçişini engellemesidir. Bu gibi maddelerin temizlenmemesinde, cıhazın çalışması gibi peteklerde bekletinizi karşılamaz.
Sistem içindeki yabancı cisimlerin temizlenmesinde, kombi pompası sıcak suyu daha rahat pompalar ve daha az yıpranmış olur, olası arızalardan kombiyi korumaktadır.

Kombi Petek Bakımları Neden Önemli.

Kombi, su basıncı algılayıcı elektronik ve analog bar göstergelerin zamanla tıkanması ile tesisat suyun normal değerlerde göstermemekte buda bizleri aldatmaktadır.
Kombi bakımı ve kalorifer radyatör, filitre temizlenmesi önemlidir. Kombi petek bakımları yaptırarak bu gibi problemler yaşamasanız. Bengi kombi servisi, iletişim hattı; 0532 556 67 08″ ulaşın.

Call Now ButtonHEMEN ARA