Petekler Isınmıyor

Kombi Petekleri Isıtmıyor

Kombi çalışıyor ve peteği ısıtmıyorsa, bir kaç farklı sorundan kaynaklanabilmekte. Aslında oldukça basit mantıkla çalışan kalorifer sistemi akmayan göle benzer, yada akan bir dereyi düşünecek olursak, akan derenin çamurlaşması mümkün olmamaktadır.
Akarı olamayan göl, bent ya da su akış hızını kaybeden dere gün geçtikçe balçık’a dönüşecek. Kalorifer petek sistemi buna eşittir. Kombi petekleri ısıtmıyorsa, zamanla çamur, kireç, tortu gibi sisteme zararlı katı maddeler oluşur, peteğinizin ısınmasını olumsuz etkilemektedir.

Su Basıncı Normal Kombi Petekler Neden Isıtmıyor.

Kalorifer tesisat su basıncı belli bi seviye 1,5 barın altına düşmemelidir. Düşmesi halinde de çalışır peteklerde ısınmaz ve gereksiz yere enerji harcar. Kombiler, kalorifer sistemi içindeki suyun ısıtarak peteklere iletilmesi ile ısınmamızı sağlar. Bu işlem kombi açık olduğu sürece devam eder. Sistemin zamanla bir çok sebepten ötürü çamurlaşması tesisatta ve petek sıcak su kanallarında tıkanmalar olmakta.
Petek içerisinde olan suyu tüm peteklere eşit şekilde dağılmasını engellemekte. Kalorifer peteklerin temizlemeyi gerektiren durumlar, ısıyı eşit dağıtamaması, tortu oluşması ile tıkanmaları gibi nedenlerdir. Radyatör peteklerinde oluşan pisliğin kombiye iletilmesi ile pompanın tıkanmakta. Kireç veya tıkanıklık nedeni ile ana eşanjör tıkanması ile yeterli miktarda sıcak suyu üretememesi ve sisteme göndermesidir.

Peteklerin ısıtmasının bir çok nedeni olabilmekte.

  • Ana eşanjör tıkanması.
  • Petek kanalların tıkanması.
  • Kombi su pompa sıkışması.
  • Pislik tutucu filitre tıkanması.
  • Kalorifer tesisatta hava oluşması.
  • Kombi üç yol sistemi ayırmaması.
  • Petek temizliği hiç yaptırılmaması.

Radyatör Petek Temizleme Neden Yapılmalı.

Peteklerin ısınması etkenlerden biride kombinin alt setinde bulunan filtre bölümü tıkadığı için, sıcak su sirkilosyon sağlayan pompanın suyun devir daimini engellemesidir. Pislik tutucu filtrelerin görevi; kalorifer tesisatı dönüş suyunun kombi içine yabancı cisimleri geçişini engellemektir. Bu maddelerin dönemsel olarak temizlenmemesi, doğalgaz fatura yüksek tutarda gelmesi buda bütçenizi etkilemekte.
Sistemin içindeki oluşan yabancı cisimlerin temizlenmesi kombi pompası sıcak suyu daha rahat pompalar ve daha az yıpranmış olur. Petek temizliği sayesinde, peteklerin içindeki yabancı cisimler temizliği ile daha az enerji tüketimi ile daha yüksek ısı verimi elde etmesine katkı sağlar. Böylece kombi sıcak su sirkülasyonu pompanın sıkışmasını ve de olası arızalardan korumaktadır.

Kombi Petek Bakımları Neden Önemli.

Kombi tesisat su basıncı algılayıcı elektronik ve analog bar göstergelerin zamanla tıkanması ile tesisat suyun normal değerlerde göstermemekte buda bizleri aldatmaktadır. Filtre temizliği ne kadar önemliyse, kombi bakımı ve kalorifer radyatör peteklerin temizlenmesi de o kadar çok önemlidir. Kombi petek bakımları yaptırarak bu gibi ısınma problemden kurtulmanızın oranı oldukça fazladır. Kombiniz ile ilgili tüm işlerinizde sizlerin belirtilen gün tarihte randevu 7/24 servis ve WhatsApp dan canlı destek imkanı. Samsun ili geneli Bengi kombi servisi ulaşın.

Call Now ButtonHEMEN ARA