Gaz Kaçağı

Gaz Kaçağı Neden Olur

Gaz kaçağı için acil önlemleri her hangi bir tehlike oluşmaması açısından hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Gaz kaçağının oluşması halinde kısa sürede giderilmelidir.
Gaz kaçağının olduğunun fark edilmesi halinde ilk yapılması gerekenler, şu şekilde sıralanmakta. Bulunan alana hava girişini sağlamak. Bu nedenle kapı ya da pencere kapakları açılması gerekmekte.
DoğalGaz kaçağının nereden olduğu, kısa sürede tespit edilemeyeceği için doğalgaz girişini kapatan ana vananın kapatılması gerekmektedir. Kaçak olan ortamlarda güvenlik için elektronik cihazların fiş, prizlerin kullanılmaması gerekmektedir.
Yanıcı maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. DoğalGaz kaçağının fark edilmesi halinde, sigara ya da çakmaktan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.
Doğal Gaz kaçağı ilgili ihbarınızda, Acil GAZ İhbar Hattı ( 187) telefon numarası arayın. Fakat aramadan önce mutlaka bulunulan yerin terk edilmesi ve hava alınabilecek güvenli bir yere geçilmesi önerilir.
DopalGaz kaçağına yönelik, tadilat veya tamir işlerini kesinlikle izinsiz ve yetkisiz kişiler yaptırılmalıdır.

Doğal Gaz Kaçak Fark Edildiğinde Ne Yapılır.

Gaz kaçağı oluşma nedenleri; kaçağın ortaya çıkma yerine göre farklılık göstermektedir. En çok bilinen gaz kaçağı oluşma nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır.
Kombi onarımı, baca, gaz tesisat gibi alanların düzenli bakım yapılmaması halinde oluşur. Ayrıca gaz kaçağı farklı durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Fakat düzenli bakım durumunda olası gaz kaçakları önlenmiş olur.
Yetki sertifikası olmayan tecrübesiz ve amatör kişilerin gaz kaçağı oluşuna sebebiyet verecek, her hangi bir kapalı ya da açık alanlarda, dikkatsizce çalışmaları nedeniyle kaçak meydana gelebilmektedir.
Bacada sensör bulunmaması ya da baca temizlikleri düzenli yapılmaması gibi durumlar gaz kaçağının ana nedenleri arasında yer almaktadır.
Gaz kaçağının kokusu çoğu zaman fark edilmemektedir. Bulunduğunuz alanda herhangi çürümüş sarımsak kokusu alınmasında, şu adımların takip edilmesi gerekir.

  • Kaçak oluşan hattın vanası acil kapatılmalı.
  • Hızlıca kapı ya da cam açılarak hava dönüşümü sağlanmalıdır.
  • Doğalgaz kaçağını nasıl fark edilir, çürümüş sarımsak kokusuna benzemesi.
  • Doğalgaz destek hattının aranarak yetkililerden destek istenmesi gerekmektedir.

Gaz kaçağı önlemleri nelerdir sorunun cevabı olarak makalemizde detayları verilmekte, bu adımlara dikkatli bir biçimde uyulması ve olası kazaların önüne geçebilmektedir. Not; Bengi kombi servisi, doğalgaz kaçağı ve tesisat kurulum hizmeti vermemektedir.

Call Now ButtonHEMEN ARA