DOĞALGAZ KAÇAĞI

Doğalgaz Kaçağı

Gaz kaçağı için acil önlemleri her hangi bir tehlike oluşmaması açısından hızlı bir şekilde müdahale edilmesini gerektirir. Gaz kaçağının oluşmaması yada oluşması halinde kısa sürede giderilmesi için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır. Gaz kaçağının olduğunun fark edilmesi halinde ilk yapılması gereken ortama hava girişini sağlamak. Bu nedenle kapı ya da pencere kapakları açılması gerekmekte.
DoğalGaz kaçağının nereden olduğunun kısa sürede tespit edilemeyeceği için gaz girişini kapatan ana vananın kapatılması gerekmektedir. Kaçak olan ortamlarda güvenlik için elektronik cihazların fişlerin ve prizlerin kullanılmaması gerekmektedir. Yanıcı maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. Gaz kaçağının fark edilmesi halinde sigara ya da çakmaktan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.
Doğal Gaz kaçağı ile ilgili ihbarlarınız için Samsun’da, SAMGAZ Gaz Acil İhbar 187 yada 444 11 87 telefon numarası arayabilirsiniz.
Fakat aramadan önce mutlaka bulunulan yerin terk edilmesi ve hava alınabilecek güvenli bir yere geçilmesi önerilir. Gaz kaçağına yönelik tamir yada onarım işlemlerinin kesinlikle yapılmaması gerekmekte.

DoğalGaz Kaçağı Neden Olur.

Gaz kaçağı oluşma nedenleri ortaya çıkma yerine göre farklılık göstermektedir. En çok bilinen gaz kaçağı oluşma nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır: Kombi, baca, petek gibi alanların düzenli bakım ve onarımı yapılmaması halinde gaz kaçağı farklı durumlarda ortaya çıkabilmektedir.
Fakat düzenli bakım durumunda olası gaz kaçakları önlenmiş olur. Yetki sertifikası olmayan tecrübesiz kişilerin gaz kaçağına sebebiyet verecek alanlara dikkatsizce her hangi çalışma ya da müdahalede bulunması nedeniyle de kaçak meydana gelebilmektedir. Bacada sensör bulunmaması ya da baca temizliğinin düzenli olarak yapılmaması gibi durumlar gaz kaçağının ana nedenleri arasında yer almaktadır.

Gaz Kaçağının Fark Edilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır.

Gaz kaçağının kokusu çoğu zaman fark edilmemektedir. Fakat evde ya da apartmanda herhangi gaz kokusu alınması durumunda şu adımların takip edilmesi gerekmektedir.

  • Hızlıca kapı ya da cam açılarak hava dönüşümü sağlanmalıdır.
  • Kaçak oluşan hattın vanası kapatılmalıdır.
  • Doğalgaz destek hattının aranarak yetkililerden destek istenmesi gerekmektedir.

Gaz kaçağı önlemleri nelerdir sorusunun cevabı olarak verilmekte olan bu adımlara dikkatli bir biçimde uyulması ve olası kazaların önüne geçebilmektedir.

Call Now ButtonHEMEN ARA